Książka LIFESTYLE

Jesienne wieczory z literaturą i wschodnimi smakami

Kolejne spotkania z cyklu

Data publikacji: 2020-11-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jesienne wieczory z literaturą i wschodnimi smakami
Kategoria: LIFESTYLE, Książka

Kolejne spotkania z cyklu #premieraonline

Jesienne wieczory z literaturą i wschodnimi smakami LIFESTYLE, Książka - Kolejne spotkania z cyklu #premieraonline

Jesień to ulubiona pora roku wielu moli książkowych – coraz dłuższe wieczory zachęcają do pozostania w domu i rozkoszowania się licznymi nowościami wydawniczymi. Inspirację stanowią także rozmowy o literaturze, które wciąż toczą się w bezpiecznej, wirtualnej przestrzeni. W przyszłym tygodniu w ramach cyklu Empiku #premieraonline odbędzie się ich aż sześć: z Katarzyną Nosowską, Andrzejem Grabowskim, Marcinem Wroną, Marylą Szymiczkową (czyli Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim) i Michałem Rusinkiem. Trochę egzotyki do polskich domów wprowadzą także Sami Tamimi i Tara Wigley, którzy powracają z nową książką kucharską – tym razem poświęconą kuchni palestyńskiej.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.

Spotkanie online z Andrzejem Grabowskim – poniedziałek, 9 listopada, godz. 18:00

Z okazji premiery książki „Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl” (Wydawnictwo Agora) Andrzej Grabowski połączy się ze studiem Empiku, aby podzielić się kolejnymi anegdotami ze swojego barwnego życia. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Choć nazywa siebie „pierwszym komediantem kraju” i kokieteryjnie stwierdza, że „oprócz tego Ferdka, to chyba niewiele w życiu zagrał”, Andrzej Grabowski jest świadom swoich aktorskich możliwości. Występował w kabarecie, grał w wielu filmach i spektaklach teatralnych, nagrał cztery płyty z piosenkami (jest także ich autorem), a także zasiada w jury „Tańca z gwiazdami”. Dodatkowo okazuje się doskonałym gawędziarzem. W jego historii jest miejsce na śmiech, smutek, wódkę, piękne kobiety, nostalgię i sztubackie wygłupy.

Opowieść o dzieciństwie w rodzinnej Alwerni udowadnia, że po ponad sześćdziesięciu latach niesforny chłopak z małego miasteczka wciąż w Grabowskim siedzi i ma się całkiem dobrze. Niezwykła wrażliwość aktora, skrywana za żartami komedianta, wybrzmiewa między wierszami opowieści o jego życiu.

Sami Tamimi i Tara Wigley – czwartek, 12 listopada, godz. 18:00

Sami Tamimi i Tara Wigley, autorzy książek „Jerozolima” oraz „Ottolenghi PROSTO” powracają z nową porcją przepisów i inspirujących historii. Podczas spotkania autorskiego online, które poprowadzi Justyna-Dżbik Kluge, zdradzą sekrety palestyńskiej kuchni.

„Palestyna. Książka kucharska” (Wydawnictwo Filo) to list miłosny do Palestyny. Jej kuchnia, produkty, historia, przyszłość i ludzie tworzą barwny kalejdoskop uchwycony w ponad 110 przepisach i opowieściach. Sami i Tara zapraszają w podróż po Betlejem, Wschodniej Jerozolimie, Nablusie, Hajfie, Akce, Nazarecie, Galilei i Zachodnim Brzegu. Każdy region to odrębna, jedyna w swoim rodzaju kulinarna opowieść. Książka stanowi mieszankę potraw tradycyjnych i współczesnych. Zawiera przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, przystosowane do dzisiejszych kuchennych realiów, a także zupełnie nowe, będące owocem spotkań autorów z rolnikami i producentami żywności w całej Palestynie.

Marcin Wrona – piątek, 13 listopada, godz. 18:00

Marcin Wrona, amerykański korespondent telewizji TVN, mieszka w Stanach Zjednoczonych od 2006 roku. Cała jego rodzina uwielbia podróżować – kiedy tylko mogą, wsiadają do samochodu lub samolotu i odwiedzają kolejne zakątki tego wielkiego, pięknego i momentami wciąż dzikiego kraju. Wynikiem tych podróży jest książka „Wroną po Stanach” (Wydawnictwo Editio), o której autor opowie czytelnikom podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. 

Książka ma swoje ograniczenia. Nie pomieści całej Ameryki. Trzeba dokonać rozsądnego wyboru. Marcin Wrona za kryterium przyjął odpowiedź na pytanie, gdzie jego rodzina chciałaby zamieszkać. W ten sposób powstała opowieść o stanach i rejonach USA, które wszyscy troje – Marcin, Maja i Jaś – uznali zgodnie za warte przybliżenia czytelnikom. Od Nowego Jorku po Hawaje. Od Florydy po Kalifornię. Oto Ameryka z perspektywy polskiego korespondenta i jego dzieci. Ameryka przyrodnicza, gospodarcza, polityczna. Ze swoimi zaletami i problemami. A także Ameryka polska, bo na kartach tej książki często pojawiają się Polacy lub przedstawiciele Polonii, którym Marcin Wrona oddaje głos.

Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) – piątek, 13 listopada, godz. 20:00

Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze „Przekroju” i królową pischingera, powołali do życia literaci Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. To mariaż wielkiego talentu literackiego i niezrównanej wiedzy o życiu codziennym Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Pisarski duet zagości w studiu Empiku, aby opowiedzieć o wspólnej pracy nad książką „Złoty róg” (Wydawnictwo Znak).

Listopadowy ranek 1900 roku. Nieopodal kamienicy Pod Pawiem tłoczno od gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało zamordowanego mężczyzny. Profesorowa Szczupaczyńska wyjątkowo ledwie rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie może od razu poświęcić się dochodzeniu, bo pędzi do Bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu – ślub poety Rydla z chłopką. A potem na wesele w prawdziwej wiejskiej chacie. To właśnie tam Zofia Szczupaczyńska wpada na trop, który rzuca nowe światło na sprawę tajemniczego morderstwa. Ale to nie koniec sekretów. Czy przenikliwa detektywka amatorka zobaczy na weselu w Bronowicach więcej niż opisał Wyspiański?

Michał Rusinek – sobota, 14 listopada, godz. 18:00

Wyobraźmy sobie, że z podręczników szkolnych znikają wiersze Adama Mickiewicza, a na ich miejscu pojawiają się teksty utworów śpiewanych przez Zenka Martyniuka czy zespołu Ich Troje. Co poeta chciał w nich powiedzieć? Tego czytelnicy dowiedzą się z książki „Zero zahamowań”. Jej autor, Michał Rusinek, odpowie na pytania dociekliwych podczas spotkania z cyklu #premieraonline. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

– Nie jestem modelowym odbiorcą disco polo, rapu czy heavy metalu. Jestem tych gatunków ofiarą, by tak rzec, przypadkową. W tej książce staram się pokazać, co się dzieje, jeśli teksty tych utworów trafią w niepowołane, czyli moje, uszy. Uszy kogoś, kto stara się zrozumieć, o co w nich (tekstach, nie uszach) chodzi. Literatura, którą wziąłem tu na tapetę, jest jednak specyficzna. Nie znajdziemy jej w książkach czy tomach wierszy, za to trudno się od niej opędzić. Atakuje nas w samochodach, autobusach, na wyciągach narciarskich, w wesołych miasteczkach, na festynach i różnego rodzaju świętach ulicznych, w czasie imprez sportowych, na plażach, w barach, smażalniach, lodziarniach, dobiega z telewizorów i radioodbiorników od sąsiadów lub ze słuchawek współpasażerów tramwajów, którzy za głośno czegoś słuchają. Jest to bowiem szeroko pojęta poezja śpiewana. Teksty literackie, które powstały po to, by ktoś napisał do nich muzykę i ktoś je zaśpiewał. Ku naszemu utrapieniu– mówi Michał Rusinek.

Katarzyna Nosowska – sobota, 14 listopada, godz. 20:00

Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”. Autorka największego bestsellera ostatnich tygodni będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu #premieraonline.

– Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba– komentuje Katarzyna Nosowska.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jesienne wieczory z literaturą i wschodnimi smakami LIFESTYLE, Książka - Kolejne spotkania z cyklu #premieraonline
Hashtagi: #LIFESTYLE #Książka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy