Wiadomości branżowe

Ankieta ING: Ceny żywności rosną jak na drożdżach

Ankieta ING: Ceny żywności rosną jak na drożdżach
Ceny żywności według GUS są ok. 5% wyższe niż przed rokiem. W kolejnej ankiecie ING postanowiliśmy poznać opinie naszych klientów na tematy związane z zakupem artykułów spożywczych.Tym razem klientom ING zadaliśmy trzy pytania. Chcieliśmy się dowiedzieć czy w porównaniu z ubiegłym rokiem wydają więcej pieniędzy na zakupy spożywcze co zrobiliby, gdyby musieli zmniejszyć wydatki na żywność oraz w jakich sklepach najczęściej robią zakupy.Dziewięć na dziesięć osób, które wzięło udział w naszej ankiecie stwierdziło, że w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w ich budżecie domowym wzrósł. To oznacza, że mniejsza część dochodu niż w ubiegłym roku zostaje im na pozostałe zakupy. Jeśli ceny żywności zaczną gwałtownie rosnąć, to wydatki na produkty spożywcze ograniczą pozostałą konsumpcję do tego stopnia, że zaszkodzi to całej gospodarce. Ale przecież z jedzenia nie da się zrezygnować. Chociaż…Nasza druga sonda ujawniła, że w sytuacji, w której musielibyśmy zmniejszyć wydatki na

Ceny żywności według GUS są ok. 5% wyższe niż przed rokiem. W kolejnej ankiecie ING postanowiliśmy poznać opinie naszych klientów na tematy związane z zakupem artykułów spożywczych.

Tym razem klientom ING zadaliśmy trzy pytania. Chcieliśmy się dowiedzieć czy w porównaniu z ubiegłym rokiem wydają więcej pieniędzy na zakupy spożywcze co zrobiliby, gdyby musieli zmniejszyć wydatki na żywność oraz w jakich sklepach najczęściej robią zakupy.

Dziewięć na dziesięć osób, które wzięło udział w naszej ankiecie stwierdziło, że w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w ich budżecie domowym wzrósł. To oznacza, że mniejsza część dochodu niż w ubiegłym roku zostaje im na pozostałe zakupy. Jeśli ceny żywności zaczną gwałtownie rosnąć, to wydatki na produkty spożywcze ograniczą pozostałą konsumpcję do tego stopnia, że zaszkodzi to całej gospodarce. Ale przecież z jedzenia nie da się zrezygnować. Chociaż…

Nasza druga sonda ujawniła, że w sytuacji, w której musielibyśmy zmniejszyć wydatki na żywność, co trzecia osoba (31%) w pierwszej kolejności ograniczałaby ilość kupowanych produktów. Co szósta (17%) stwierdziła, że nie byłaby w stanie bardziej zmniejszyć wydatków na żywność. Najpopularniejszym rozwiązaniem okazało się szukanie tych samych produktów w innych punktach (44%). Koszty takich wydatków spadają chociażby dzięki internetowi. Z drugiej strony jednak polowanie na niższe ceny może wiązać się z wyższymi kosztami wynikającymi z konieczności objeżdżania wielu punktów sprzedaży.

W ostatniej ankiecie sprawdziliśmy, gdzie nasi klienci robią zakupy spożywcze. Blisko połowa respondentów zmieniła względem ubiegłego roku rodzaj sklepu, w którym kupuje większość produktów spożywczych. Co trzeci z nich przeniósł się do małych sklepów i targowisk, pozostali zaczęli korzystać z dużych sklepów.

Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 02.03–09.03 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie:

  •  „Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w twoim budżecie domowym” uzyskaliśmy 31549 odpowiedzi,
  •  „Gdybyś musiał od dziś zmniejszyć swoje wydatki na żywność, co zrobiłbyś w pierwszej kolejności?” uzyskaliśmy 23582 odpowiedzi,
  •  „Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniłeś sklep, w którym robisz większość zakupów spożywczych?” uzyskaliśmy 9216 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek

A to już wiesz?  Świetna sprzedaż lata zimą

Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98

[email protected][email protected][email protected] 

Źródło ING BANK ŚLĄSKI S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy